13 Mayıs 2016 Cuma

GÜNÜN ÖĞRETTİĞİ

İktidar Hırsı


Arkadaşlar bugün kayda değer bir şey yaşamadım. O nedenle geceden kalan bir kıssadan hissem var. Muhteşem Yüzyıl dizisinin Kanuni’yi anlatan serisini seyretmediğimden kusur kaldım diye, Kösem serisini izleyim dedim bu yıl. Pek televizyon seyretmem de. Seyreylediklerim azdır. Bu arada neyi seyredecek, beğenecek olsam genel beğeniye uymadığından kalkar yayından. Muhteşem Kösem’i de pek beğenerek izlemediğimden midir nedir devam ediyor.


Hırs, iktidar, güç adına yapılan kıyımları görmek çok canımı yakıyor. Bebeklerin bile canına kıyan bir saltanat anlayışı taşıyan süreçten geliyor olmak da beni üzüyor. Nasıl bir vicdansızlıktır bu yapılanlar? Yüzyıllar boyunca sürmüş. Sadece Osmanlı’da değil tabi tüm imparatorluklarda var bu. Adına sultan denen Ermeni, Rum, Rus, İtalyan hatunlar yönetmişler Osmanlıyı. Geceki bölümde;  bu hırsla aklını bozmuş, ne soydan olduğunu bilmediğim bir DEVŞİRME sultan, aklını yitirmiş oğlunu tahtta oturtmak için öz kızının canına kıyılmasına izin veriyordu. Bunlar gerçekler…

Kime kalmış bu dünya nimetleri anlamıyorum ki? Ölünce girdiğin yer 2 metrelik bir çukur. Bir de Allah inancı taşıyan insansan yaptığın yanlışların bedelinin hesabını verme durumu var. Bence bu tarz insanlar, inanç taşımayanlar. Taşısalar bu kadar acımasız olamazlar. Allah hepimizi inançlı gözüken, inançsızlardan korusun.

Halime şükürler olsun. Hiç kimseye bile isteye zarar vermedim. Bunun ne önemli bir değer olduğunu gece seyrettiklerimden sonra bir kez daha öğrendim. “Canlarımız, eylemlerimizin esiridir.” Bu gerçeği iyice öğrendim.  

Günce YazarıHiç yorum yok: