14 Mayıs 2016 Cumartesi

GÜNÜN ÖĞRETTİĞİ Sabır Suküneti Sağlar

Her zaman hoşgörülü ve alçak gönüllü olmaya özen göstermişimdir. Özellikle Kişisel Gelişimle tanışıp, bütünleştikten sonra…  Ama kafamın tasını attıran olaylar yaşayınca kibirli hallere bürünmüşlüğüm de vardır. O halime sonradan kızarım da, gel gelelim canım babacığımdan aldığım çabuk hiddetlenme özelliğim vardır. Ne yapalım, her güzelin bir kötü huyu olur.


Sıcakkanlı, kolay iletişim kuran, yüreğini çabuk açan bir yapım olmasına rağmen,  dayanma noktamı aşan durumlarda fena patlarım. İşte o an gözüm pek bir şey görmez. Allah’a şükür çok nadir olur bu. 20 yıla yakın süredir kişisel gelişim öğretileriyle haşır - neşir biri olduğum ve  güçlü bir Allah inancı taşıdığım halde hala istediğim gibi frenleyemiyorum bu yanımı. Yalnız geçmişe nazaran nur nimetim, onu da söyleyeyim.  Çünkü insan ister ve inanırsa kendinde büyük değişimler yapabilir.

“Şimdi bunları niye yazdın?” derseniz, cevaplayım: Bugün de hafiften patlama konumuna geldim. Kendini pek akıllı gören, aslında kendinden başka bir şey düşünmeyen, azıcık da kıt akıllı olan bir tanıdığımın olmayacak bir davranışına maruz kaldım. Bu tarz kendini bilmezlere pek sinir olurum. İşlerini sana gördürmeye çalışır, sen hallettikten sonra da hemen yok oluverir,  seni yarı yolda bırakırlar. İşte anlattığıma benzer bir durum yaşadım. Bu aklı evvele haddini bildirmek üzere ağzımı açmışken kendime hâkim oldum. “Dur ya ne yapıyorsun sen? Hani bastıracaktın sinirini, bunun gibi aklı kıtların bile ayıbını yüzüne vurmayacaktın?” dedim. Derin nefesler alıp bıraktım gitsin yoluna diye.

Ayıbı yüze vurmamak tüm dinlerde ve öğretilerde vardır. Bunu bugün yapabildim şükürler olsun ama bir gerçek daha var ki, o da ruhunun uyuşmadığı insanlarla merhabalaşmanın dışında bir arada olmak zorunda değilsiniz. Bu kişiyle ben de bundan gayrı selamlaşmaktan başka yakınlıkta olmayacağım.

İşte bir kez daha öğrendim; sabırlı olmak, gerektiğinde sessiz kalmak karşıdakinin üstünlüğünden değil senin manevi gücünün yüceliğindendir. Görmüş, geçirmişliğindendir.  Geçmişte müdanasız olup çok gemi yakmışlığım vardır, özellikle iş hayatında. Şimdiyse,  firen sistemini güçlü kılmanın zamanıdır diye düşünüyorum.    


Günce Yazarı

Hiç yorum yok: