14 Ağustos 2016 Pazar

DOMATESLİ PİLAVIM PEK GÜZEL OLDU

Birkaç gündür başka yazma işlerim yoğunluktaydı sana yazamadım sevgili güncem. Bugün çok şükür hava serinledi. Yağmur yağdı. 10 derece falan düştü ısı da bir rahatlama yaşadık. Ama bu gece epeyce hissediliyor ısı düşmesi. Balkon soğumuş bile. Aslında çok sakıncalı bu ani ısı düşmeleri. Hemen yaz nezlesi olmak mümkün. Baktım hava durumuna, 2 gün sonra yine 30 derecelerde olacağız. Zaten yoğun sıcakları yolcu etmemize pek bir şey kalmadı. Tabi Marmara Bölgesi için geçerli bu. Allah Akdeniz Bölgesinde yaşayanlara yardım etsin.

Günceme yazayım da kendi tarihime düşsün istediğim için bugün ilk kez denediğim domatesli pilavımdan bahsedeceğim sana. Ben yemek yapmaya oldukça geç başladım. Ama artık güzel yemekler yapabiliyorum. Onlardan bir tanesi de pilavdır. Yalnız hiç domateslisini yapmamıştım. Gerçi bir denemem olmuştu da kardeşim beğenmekle beraber ben başarılı bulmamıştım. Bugün farklı bir yöntem geliştirerek yaptım. Ay pek güzel oldu. Minicik doğranmış domatese biraz da salça katarak yaptım. Tane tane olan pirinçlerim hem tam kıvamında pişmiş hem de domatesle bütünleşmişti. Önden, dün gece yaptığım ve buzdolabında dinlenmiş olan dereotlu zeytinyağlı taze fasulye, arkadan da pilavımı bir güzel yedim. İkisi de lezzetliydi. Ellerime sağlık ne diyeyim.


Hemen kardeşimi arayıp başarılı domatesli pilav haberimi verdim çünkü o da çok sever. Bayramda ona da yapma sözü istedi benden. Seve seve söz verdim tabi. İyi bir şeyler başarmak güzel doğrusu. Bu, domatesli pilav olsa bile…

Günce Yazarı


Hiç yorum yok: